I already have about two other noodle examples here since many people often associate a tight budget to living on things like instant noodles. I was kind of surprised to see this today though where you could buy a pack of no-name brand noodles for 25 cents.
Think of that money wise where in one of my example a small portion would cost you 58 cents. That is a sale price too. After seeing a price like this would that make you think twice about which item to buy and how much you can get for one dollar? The more prices you educate yourself to pretty soon you realize just how much extra we pay for not doing our price comparison shopping.
Company/Provider: The Real Canadian Superstore
Sale Price Tag: 25 Cents
Special Stipulations/Circumstances: None
Type of Coupon or Discount Used: None
Add Comment